- 2024.05.09 -
Egy friss felmérés szerint egyre fiatalabbak is arcplasztikai beavatkozásra szánják el magukat, és ez persze korántsem független a technológia fejlődésétől, valamint a beavatkozások hozzáférhetőségétől.
A pandémia után a 2023-as esztendő lehetett az első olyan év, amely kapcsán egyáltalán érdemes nyomon követni a plasztikai sebészet világának statisztikáit, és ha már, érdemes oda is figyelni a számok alakulására. A szépészeti beavatkozások világszerte átalakulóban vannak, és jól mutatják az iparágban zajló folyamatokat is, ezek közül veszünk górcső alá párat. Azzal, hogy az élet visszatért a járvány előtti aktivitási szintre, a plasztikai sebészeti, de a nem invazív kezelések iránti kereslet is fellendült. Ennek bizonyítéka egy új felmérés, amely elsősorban az arcplasztikai számokra koncentrál.
Felesleges ecsetelni, hogy az elmúlt években milyen jellegű technikai robbanás zajlott le a világban, a digitalizáció, a mesterséges intelligencia és a robotika a plasztikai beavatkozásokat is megreformálta, és már nemcsak a diagnosztika, de a gyakorlati beavatkozások szintjén is jelentős a változás. Ennek eredménye, hogy egyre népszerűbbek az arcfelvarrás különböző módozatai, például a mély síkú ráncfelvarrás, arcfeltöltés.
A ráncfelvarrás, amelyet más néven faceliftnek is neveznek, az egyik legismertebb és leggyakrabban végzett plasztikai sebészeti eljárások közé tartozik. A modern arcfelvarrás módszerei az 1900-as évek elején kezdtek el kialakulni, de az eljárás igazi népszerűsége és fejlődése azután kezdődött, amikor az esztétikai sebészet területe elkezdett elválni a rekonstruktív sebészetétől az 1960-as években és 1970-es években.
Bár ahogy a legtöbb szépészeti beavatkozás esetében, így az arcfelvarrás kérdésében sincs megfelelő életkor, tekintve, hogy az öregedés jeleinek megjelenése nem életkor függő, sokkal inkább alkati kérdés. De természetesen általában a 40, 50, 60-as korosztályok érdeklődtek iránta a leginkább, ám a legújabb statisztikai adatok szerint egyre fiatalabbak is választják ezt a beavatkozást, amely már megelőző jelleggel is működhet.
Sőt, az egészen fiatalok is egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a facelift jellegű beavatkozások iránt, még ha nem is a szükség hajtja a kíváncsiságukat, hanem inkább a TikTok közössőgi médiában nagy sikerrel publikált videók. A legfiatalabb korosztályok már sokkal könnyebben kerülnek tisztába azzal, hogy melyik plasztikai sebészeti beavatkozásra van szükségük, és azzal is tisztában vannak, hogyan érdemes belekezdeni a megelőzésbe.
Számukra a nem invazív eljárások váltak a legvonzóbbá, tekintve, hogy ezek sokkal hatékonyabb preventív hatással rendelkeznek, és még a szövődményektől, mellékhatásoktól is mentes. A minimálisan invazív eljárások közül a három leggyakoribb a neurotoxinos kezelés, a töltőanyagok és a helyi kezelések (mikro-needling és kémiai hámlasztás) voltak. Az orrplasztika továbbra is a 34 év alatti betegek körében a legkeresettebb műtét.
Kortól függetlenül magától értetődő, hogy ezek a beavatkozások elsősorban a nők körében népszerűek, de a plasztikai sebészek fel vannak rá készülve, hogy a nemek aránya jelentősen meg fog változni a közeljövőben, és a férfiak körében is népszerűbbek lesznek ezek a fiatalos külsőt egyre hatékonyabban megtartó eljárások. A fiatalabb korosztályok és a férfiak érdeklődését pedig tovább fokozza majd a következő években a mesterséges intelligencia térnyerése az esztétikai orvoslásban, ahogy a sebészek integrálják ezt a technológiát az arcvonások jobb elemzésére, mind a szépészeti, mind a helyreállító sebészeti munkájuk irányítására, és a beavatkozások kimenetelének időbeli előrejelzésére. Az olyan dolgok, mint a 3D-s képalkotás, lehetővé teszik a lehetséges eredmények szimulálását a pontosabb kezeléstervezés, az injekciós anyagok elhelyezése és így tovább. Egyedi, számítógéppel generált implantátumok állnak rendelkezésre az arckontúrproblémák jobb javítására vagy rekonstrukciójára.
Az invazív beavatkozások mellett várhatóan a tűvel végzett feltöltések is változás előtt állhatnak, mivel ezek a beavatkozások egyelőre még látványos, néha kevésbé természetes eredménnyel járnak, ami a páciensek legnagyobb félelme. Ezért nem nagy kockázat megjósolni, hogy nagyobb hangsúlyt fektetnek majd a természetesebb eredményekre és a méltóságteljes öregedésre.
Vissza